?>

Sárkány Péter: Legyen elvárás a pontos és hiteles tájékoztatás a városvezetés részéről a Győr-Szol Zrt. folyószámlahitelét illetően is

A Győr-Szol Zrt. elnök-vezérigazgatója közleményt adott ki, ugyanis a legutóbbi, júniusi közgyűlésen az alpolgármester nem adott átfogó képet a társaság pénzügyi működését illetően, ráadásul így a városvezető, félrevezető prezentációjával nem a vállalat valós helyzetét vázolta a testületi ülésen. Sárkány Péter közleményében hangsúlyozza: „az alpolgármester által közzétett adatok teljes egészében nem fedik a valóságot, azokat vállalatunk ebben a formában visszautasítja!”

A június 27-ei közgyűlésen az önkormányzati tulajdonú cégek folyószámla hitelkeretéről tárgyaltak a képviselők. Akkor Kósa Roland Győr alpolgármestere különböző grafikonok segítségével igyekezett bemutatni azt, hogy a társaságok, így többek között a Győr-Szol Zrt., miként vették igénybe folyószámla-hitelkeretüket.

„A közgyűlésen vázolt, grafikonon is ábrázolt adatokkal kapcsolatosan a Győr-Szol Zrt. kéri a városvezetést, hogy a győri polgárokat hitelesen tájékoztassa, ne pedig kiragadott részeket, a közvéleményt megtévesztő adatokat ismertessen. Visszautasítom azt az állítást, hogy a 2024-es önkormányzati választás vitte mínuszba Győr-Szol Zrt.  folyószámla egyenlegét. Ez utóbbi kapcsán már ismert, hogy sajnos, annak ellenére, hogy a költségvetést 2025. február 27-én elfogadták a képviselők, azonban a városvezetés érthetetlen késlekedése miatt a városüzemeltetésre vonatkozó pénzügyi megállapodás megkötésére a Győr-Szol Zrt.-nek közel egy hónapot indokolatlanul várnia kellett, amely hatással volt a folyószámla-hitelkeret felhasználás mértékére” – hívja fel a figyelmet Sárkány Péter.

A Győr-Szol Zrt. elnök-vezérigazgatója továbbá nyomatékosan kéri, hogy a polgármester és az alpolgármester közösségi oldalaikon tett bejegyzéseikben se vezessék félre a győri közéletet a vállalat pénzügyi működésével kapcsolatosan! Kósa Roland alpolgármester beszámolójában ugyanis a következő hangzott el, melyet az alpolgármester Facebook-oldalán is megjelentetett:

„Mi az a folyószámla-hitelkeret? Úgy kell elképzelni, mint egy hitelkártyát: ha éppen nincs elég pénz a számlánkon, a bank pénzét is költhetjük, de ha nem sikerül időben visszatölteni nullára a keretet, akkor kamatot kell fizetni. 2022-ben a közgyűlés a város nagyobb cégeinek is engedélyezte folyószámla-hitelkeret nyitását 3 évre: a Győr-Szol Zrt. esetében 2,5 milliárd forintig, a Győr Projekt Kft. esetében pedig 700 millió forintig.”

Az állításokkal ellentétben Sárkány Péter ismertette a tényeket. „Pintér Bence polgármester írásban kérte a Győr-Szol Zrt.-től, hogy 2022-ig visszamenőleg szolgáltasson adatokat a vállalat folyószámla-hitelének felhasználásával kapcsolatosan, melyet társaságunk 2025. június 24-én ugyancsak írásban teljesített is. Itt cáfolnám meg azt az állítást is, hogy a városvezetésnek nincs adatbetekintési joga a Győr-Szol Zrt. működésébe. Ahogy eddig is, most is határidőre teljesítettük a városvezetés kérését. Ezért is vet fel kérdéseket, hogy Kósa Roland alpolgármester a már említett júniusi közgyűlésen miért nem vázolta teljeskörűen az adatokat, azok ugyanis csupán kiragadott információk, így nem fedik a teljes valóságot, vállalatunk ezért ezeket az állításokat ebben a formában visszautasítja!”

Sárkány Péter közleménye a tényeket ismertetve kitér arra, hogy a Győr-Szol Zrt. pénzügyi működésének egyik sajátossága a kamatpool rendszer alkalmazása, amely során az azonos pénzintézetnél vezetett elszámolási betétszámlák egy közös kamatszámítási rendszerben működnek. A kamatpool rendszer elsődleges célja a kamatoptimalizálás.

A notionális kamatpooling rendszer lényege, hogy nincs tényleges pénzmozgás, kizárólag a kamatterhelés alakul az összevont egyenleg szerint. A rendszer pénzügyileg hatékony, és hozzájárul a kamatráfordítások érdemi csökkentéséhez.

A közösségi médiában megjelent, “2024. június 9-ei választás után mindössze 10 nap alatt mínusz 600 millió forintra pörgette ki az addig 0 forinton álló folyószámla-hitelkeretét” alpolgármesteri kijelentés egy kiragadott adaton alapul, és nem tükrözi teljeskörűen a Győr-Szol Zrt. akkori pénzügyi helyzetét.

Kósa Roland közgyűlésen bemutatott prezentációja egy adott tagszámla negatívba fordulását mutatta be, amelynek oka belső pénzügyi átrendezés volt, egy elkülönített betétszámla beiktatásával. Ezzel egy időben a kamatpool rendszerbe bevont összes tagszámla és az összevont forintszámla egyenlege pozitív maradt, így kamatfizetési kötelezettség nem keletkezett, azaz a Győr-Szol Zrt.-t, és így a „győri adófizetőket” többletteher nem érte.

Az elnök-vezérigazgató egyúttal kiemelte, hogy a Győr-Szol Zrt. működési és finanszírozási cash flow-jának összevont egyenlege, több mint 560 millió forint pozitív egyenleggel zárult. Ez azt jelenti, hogy a működésből és finanszírozásból származó pénzbeáramlás meghaladta a pénzkiáramlást, azaz a társaság több pénzt termelt vagy szerzett, mint amennyit kifizetett.

„A 2025. üzleti év során a kamatráfordítás egy része (megközelítőleg 20%-a), a városüzemeltetési feladatok finanszírozásának késedelméből eredő folyószámlahitel-igénybevételből származott, ami átmeneti negatív hatást gyakorolt a Győr-Szol Zrt. pénzügyi működésére. Ebből is látszik, hogy a városvezetők késlekedése vitte részben negatív irányba az első negyedév folyószámlahitelét! Vagyis Kósa Roland közgyűlésen bemutatott prezentációja nem adott átfogó és pontos képet a Győr-Szol Zrt. pénzkezelési gyakorlatáról, ezért az anyag szakmai kiigazítása indokolt. Vállalatunk pénzügyi működése a közgyűlésen kiemelt 2024-es üzleti év során kiegyensúlyozott, kamathatékonyvolt, amelyet a számadatok is megerősítenek.

Jelen esetben a nyilvánosságra hozatal azonban nem eredményezheti az olyan adatokhoz – így különösen a védett ismerethez – való hozzáférést, amelyek megismerése az üzleti tevékenység végzése szempontjából aránytalan sérelmet okozna, feltéve, hogy ez nem akadályozza meg a közérdekből nyilvános adat megismerésének lehetőségét.

Esetünkben megállapítható, hogy az igénybevett folyószámlahitelre vonatkozó dokumentáció közösségi oldalon történő nyilvánosságra hozatala kizárólag PR céllal került publikálásra, a Társaság anyagi helyzetéről valós képet nem eredményez, és nem a folyószámla-hitel adatkérésben megfogalmazott adatkezelési célnak megfelelően került felhasználásra. A konkrét üzleti adatok korlátozás nélküli nyilvánosságra hozatala helyett a jövőben Társaságunkkal történt egyeztetést követően az átadott információból levont, valós üzletmenetet ábrázoló következtetés nyilvánosságra hozatalát javasoljuk.

Cégünk alapelve továbbra is a hiteles tájékoztatás és az átláthatóság. Ahogy eddig, úgy a jövőben is minden felmerülő kérdésre határidőben, teljeskörűen válaszolunk és reagálunk, bízva abban, hogy a városvezetés által közölt, társaságunkat érintő állítások is tükrözik majd a teljes valóságot. Fentiekre tekintettel Társaságunk megteszi a szükséges jogi lépéseket.” – zárta közleményét Sárkány Péter.